Aktualno

%D
dni
%H
ur
%M
minut
%S
sekund

Tek za začetnike

objavljeno2. 7. 2025

Tečete lahko sami, z družino, prijatelji, psom ali pa se pridružite vodenim tekaškim treningom. Motivacija za nabiranje tekaških kilometrov je lahko prijava na 13. Triglav tek , ki bo letos 13. septembra na Brdu pri Kranju. Na voljo so različne trase, zato si vsakdo lahko izbere svojo, še lepše pa je, da se lahko dogodka udeleži cela družina.

1. korak: Kako začeti s tekom?

Za začetek si izberite del dneva, ko vam tek najbolj ustreza – ali ste jutranji tip, ki rad začne dan aktivno, ali pa vam bolj odgovarja večerni tek za sprostitev po napornem dnevu? Ključno je, da ustvarite rutino, ki se ujema z vašim življenjskim tempom.

 

Premislite tudi, koliko časa lahko tedensko namenite teku. Začetnikom priporočamo, da se na stezo podajo vsaj dvakrat na teden, postopoma pa lahko pogostost in intenzivnost vadbe povečujejo.

 

Ne pozabite si zastaviti tudi okvirnega trajanja posameznega teka. Začnite z razdaljo ali časom, ki ga zmorete brez večjih naporov, in ga z vsakim tednom malo podaljšajte – tako boste napredovali varno in brez nepotrebnih poškodb.

 

2. korak: Pomembna je predpriprava na tek

Pred tekom poskrbite za primerno obutev in oblačila. Superge naj ne bodo preveč obrabljene, da se izognete morebitnim poškodbam med tekom. Prav tako prilagodite oblačila glede na vreme, saj mora telo med tekom dihati.

 

Med tekom ne pozabite na primerno količino vnosa tekočine v svoje telo, še posebej ob vročih poletnih dneh.

 

Pred začetkom teka se, da bi se izognili poškodbam in bolečinam v mišicah, dobro ogrejte. Naredite nekaj razteznih vaj, ki si jih lahko ogledate tukaj.

 

Zelo priporočljivo je, da tek začnete v počasnem tempu. Tempo lahko stopnjujete, prav tako se lahko vmes ustavite in naredite kakšno raztezno vajo, skleco ali počep.

 

3. korak: Vzdržujte motivacijo

Pomembno je, da pri teku ne pretiravate. Ob preveliki obremenitvi lahko namesto napredka doživite utrujenost, mišične bolečine ali celo poškodbe. Posledično izgubite motivacijo, še preden tek postane navada.

 

Za dodatno spodbudo si lahko omislite tekaškega partnerja  – morda kar svojega psa! Če vaš štirinožec uživa v gibanju, je tek lahko odlična skupna aktivnost. Gre za naravno obliko gibanja, ki koristi tako vam kot njemu, obenem pa krepi vajino vez in omogoča kakovostno preživljanje časa na svežem zraku.

 

Tek je lahko tudi čudovita družinska dejavnost. Pomembno je, da začnete počasi, brez prevelikih pričakovanj. Tempo in razdaljo prilagodite najmlajšemu ali najmanj izkušenemu tekaču v družini in si med seboj stojte ob strani z vzpodbudami. Še več uporabnih nasvetov o družinskem teku najdete tukaj.

 

Se nam 13. septembra pridružite na 13. Triglav teku? Izberite tekaško preizkušnjo in se prijavite.